Edit

Një Parti një Familje një Komb
E ardhmja Europiane!

Na kontaktoni

REFORMA ZGJEDHORE/ Fjala e Mediut në Kuvend më 5 Tetor 2017

REFORMA ZGJEDHORE/ Fjala e Mediut në Kuvend më 5 Tetor 2017

Të nderuar deputetë!

Demokracia eshte Rend I Popullit.

Cdo pushtet e jep vetem ai populli, I cili nuk eshte turme, por bashkim individesh qe organizohen per te mbrojtur lirite dhe te drejtat e tyre te pakontestueshme nga askush.

Qeveria e njerezve, nga  njerëzit dhe për njerëzit:

Kjo thenie e Presidnetit Amerikan Abraham Lincoln perben thelbin e funksionomit te shtetit dhe forces se qytetareve, funksionimin e demokracise si pushtet i njerezve te thjeshte.

 

Forca e pushtetit te njerezve qendron ne faktin se ata me voten e tyre ushtrojne pushtetin e tyre dhe I japin legjitimitet cdo pushteti. 

 Nepermjet votimit ata duhet dhe na japin pergjegjesi Ne deputeteve, perfaqesuesve qe votojne, naveshin me pergjegjesine qe te jemi jo thjeshte perfaqesues, por mbi te gjitha gardian te lirive, te drejtave dhe interesave te tyre perballe qeverise.

 

Nuk ka qellim me te larte, sesa qellimi icdo njeriu, I cili Jeten dhe lirine e vet  e vendos ne sherbim te ndertimit te mirqenies dhe lumturise se tij,  mirqenies familjare  dhe zhvillimit te vendit te tij.

 

Qytetari nuk eshte pjelle dhe vartes ipushtetit, por pushteti dhe liria e individit, percaktojne vleren demokratike te qeverise dhe shoqerise.

 

E bera kete hyrje per te pare se ku jemi Ne ne raport me keto principe fondamentale te demokracise?

A kemi Ne nje parlament qe perfaqeson qytetaret?

A keni Ne nje Parlament qe ka dale nga vullneti dhe vota e tyre e lire?

A kemi Ne nje qeveri qe ka dale nga nje parlament izgjedhur me vote te lire??

 

A eshte kjo qeveria qe shpreh vullnetin e shqiptarve??

Ka vetem nje pergjigje; Absokutisht Jo:

 

Ky nuk eshte gjykim dhe pergjigje ime si thjeshte si opozitar, por besoj se pjesa me e madhe e shqiptareve kane te njejten bindje;Absolutisht Jo.

Absolutisht jo kane thene ne refuzimin e tyre, per te marre pjese ne zgjedhje sepse sic cileson raporti i OSBE/ODHIR se blerja masive e votes dhe intimidimi i votuesve, ulen besimin e qytetareve per procesin zgjedhor te 25 qershorit.

Absolutisht jo kane thene mbi 260,000 mije shqiptare qe u larguan, te perbuzur dhe perzene nga Shqiperia.

 

 

Te gjithe pyesin??

Cfare shteti po ndertojme??ku jane interesat dhe e ardhmja e shqiptareve??

A eshte ky shteti I qytetareve apo I pushtetareve??

 

 ChurcillitI famshem do te thoshte:

 

Socializmi është filozofi e dështimit, besimi i injorancës dhe ungjilli i zilisë, virtyti i saj i pandarë është ndarja e barabartë e mjerimit”

 

OSBE raporton se, zgjedhjet u zhvilluan në një klimë të mungesës së thellë te besimit të qytetarëve tek procesi zgjedhor dhe mbajtja e zgjedhjeve të ndërshme dhe liria.

 

Raporti nxjerr në pah se votimi i 25 qershorit shënoi shumë parregullsi themelore, që kanë ndikuar direkt rezultatin e zgjedhjeve.

 

Në mënyrë të veçantë raporti thekson marrjen e masave urgjente për:

 – Ndalimin e dukurisë së përhapur të shitblerjes së votës

 -Ndalimin e financimeve kriminale të zgjedhjeve

 – Ndalimin e presionit ndaj punonjësve publike dhe përdorimin e burimeve publike në zgjedhje

  -Probleme ne qendrat e votimit ne zbatimin e detyrimeve ligjore, kercenim  dhe intimidim i votuesve

  -Media te jete e pavarur dhe balancuar ne fushate.

 

OSBE bën thirrje për kryerjen e një reforme të thellë elektorale:

 

Dy jave me pare Kryeministri tha se:  Ky raport e bente krenar per zgjedhjet,e smund te ishte ndryshe,  sepse ajo cka ndodhi ne qershor ishte planifikuar organiuar dhe egzekutuar prej tij dhe kualicionit te tij qeverises.

 

Ky raport e ben pergjegjese qeverine dhe vetem qeverine, per mungesen e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme, por po ashtu na ben te gjithe pergjegjes per te gjetur zgjidhje dhe per ti dhene fund kesaj situate.

 

Pergjegjesia eshte e qeverise dhe vetem qeverise, sepse votat nuk i ka blere opozita apo qytetaret e thjeshte, ikane blere ata qe kane qene dhe jane ne qeveri. Parate e droges, krimit dhe korrupsionit dhe lidhjet kriminale I ka perdorur qeveria

 

Pse??

Sepse Per qeverine dhe kryeministrin,Vota  dhe e drejta e shqiptareve eshte e parendesisheme dhe e pavlere perballe tepsise timonit, krimit dhe korrupsionit.

 

Kete alarm per blerjen e votave dhe perfshirrjen e krimit me mbeshtetjene e qeverise ne kete proces Ne opozita e  kemi deklaruar perpara zgjedhjeve, me force perballe shqiptareve dhe nderkombetareve.

 

Po me cfare parash u blene votat??

 

KanabizimiI Shqiperise fakt tashme I pranuar nderkombtarisht,  kishte disa qellime:

 • Parate qe gjeneroheshin nga ky proces me mbeshtetie te drejtperdrejte te qeverise u perdoren per blerje votash, si dhe rekrutim politik.

 

 • Armata e trafikanteve te kanabisit ne gjithe Shqiperine ishte me mjera duke llagaritur kultivuesit, rrjetin kriminal te kuktivumit dhe trafikimit te cilet u shendruan ne nje strukture e mirefillte elektorale e blerjes se votes dhe kercenimit te votuesve.

 

 • Kriminalizimi i shoqerine nepermhet kuktivimit dhe trafikimit masiv te kanabisit ishte po ashtu qellim ne vetevete per te vendosur shoqerine nen kontrrolin dhe friken e qeverise dhe krimit
 • Dhe ata qe nuk e pranonin kete situate u detyruan te largoheshin, u perzuns mbi 260,000 te tille dhe te tjere vazhdojne te ikin.

 

Pra cdo gje eshte bere e mirepregatitur dhe Shqiperia, shqiptaret  akoma nuk ja ka pare te keqen me te madhe dhe nuk e ka prekur fundin e kesaj situate te frikshme.

 

Kjo situate eshte kaq e rende dhe kercenuese sa ikerkon ti mbyll  gojen shqiptareve, politikes, intelektualeve dhe vecanerisht Medias.

 

Para disa ditesh, Gazetari Blendi Fevziu deklaroj para disa ditesh se nuk i vijne gazetaret ne studio sepse kane frike dhe kercenohen nga krimi!!

 

Po si dhe ku mund te gjejne kurajon qytetaret e thjeshte, nese shteti dhe krimi u bene Nje dhe media ka frike, hesht apo i sherben pushtetit??

 

 

 

 

Shqiperia po shkon shpejt dhe rrezikshem drejt nje shoqerie dhe politike te kontrolluar nga korrupsioni dhe krimi. 

 

Situata eshte akoma me e rende kur:

Pluralizmi politik dhe idete politike  ne Shqiperi jane zevendesuar nga partitizmi, aftesia e vlera nga klientelizmi

 

Organizimi demokratik partiak ne Shqiperi eshte zevendesuar me organizimin e vjeter komunist.

 

Nuk ka demokraci horizontale, angazhimi politike per te rinjte dhe intelektualet kalon neper rrathe vicioz qe skane te bejne me aftesine por me peruljen, konformizmin karshi pushtetit.

 

Nga hic mund te behesh i madh brenda dites.

 

Nga patriot mund te shenderohesh tradhetar dhe anasjelltas..

 

Nga sharlatan te bejne  intelektual dhe nga I pashkolle deputet e minister.

 

Nga kriminel ne deputet qe ben ligje kunder krimit apo kontrollon strukturat e rendit.

 

Jemi i vetmi Parlament qe kemi bere ligj per dekriminalizimin por nga ana tjeter krimi komandon dhe kontrollon vendin.

 

Naturshem qe ka nje pyetje??

Akemi ne nje parlament perfaqesues te vullnetit te qytetareve, te zgjedhur prej tyre?.

Absolutisht jo ne kemi nje parlament qe ka dale nga blerja e votes, raportet me krimin dhe per fatin e keq serviret si produkt i gatshem qytetareve iemeruar nga partite politke.

Kemi nje parlament jo perfaqesues dhe mbrojtes te interesave te qytetareve dhe qellimeve te tyre, por perfaqesues i pushtetit dhe I kontrrolluar nga interesat e qeverise.

 

Kemi nje Parlament te emeruar I cili nuk njeh dhe nuk ushtron funksionet e tij ksuhetuese

 

Por dhe nga pikpamja formale, A eshte kjo salle, ky  parlament I deputeteve?? A jemi Republike parlamentare??

 

Ky eshte nje parlament I qeverise

Ne jemi Republike e nje pushteti, qeverise

 

Shikojeni edhe si jemi vendosur ne kete salle deputetet poshte,  qeveria lart.

Udheheqja qeveria lart, poshte populli deputetet perfaqesues te tyre.

 

Qeveria Vjen me makine deri te dera e kuvendit ndersa deputetet ndalohen te gardhi.

 

Minsitrat dhe kryeministri flasin sa here te te duan dhe sa te duan, por jo deputetet.

 

Depuetet duhet te bejne ligje por skane asnje asistence ligjore qe interesat e votuesve apo idete e tyre ti kthejne ne ligje.

 

Duhet simbas kushtetutes Deputetet te kontrollojne qeverine, por ndodh e kunderta qeveria I kontrrollon ata,i emeron ose shkarkon si deputete.

 

 

Pavaresisht nga kjo situate e papranueshme,, ky Parlament Sot  ka nje pergjegjesi te madhe per ti dhene pergjegje pyetjes:

 

A do bejme reforme zgjedhore duke i dhene pushtet votes dhe njerezve?? Apo do bejme debate pa frut dhe te shtrengohemi ne marveshje te oreve te fundit qe nuk i sherbejne vendit por pazareve??

 

Duhet te  bejme nje reforme gjitheperfshirese me gjithe aktoret e  politikes, shoqerise, eksperte vemdas dhe te huaj, duke krijuar nje debat transparent per garantimin e zgjedhjeve te lira dhe te drejta.

 

Ne gjykimin e Partise Republikane  kjo reforme duhet te konsideroje:

 

Se pari qytetareve te drejten kushtetuese per tu zgjedhore dhe per te zgjedhur. Zgjedhje te lira dhe te ndershme.

 

Se dytiParlamentiI emeruar nga partite apo interesa meskine duhet te mare fund, ky parlament duhet te zgjidhet nga populli

 

Se treti: Ti  japim fund njehere e mire kesaj historie te papranueshme te grabitjes, manipulimit dhe blerjes se zgjedhjeve. Te krimit shtet dhe shtetit krim.

 

E drejta e votes eshte e drejte themelore. Zgjedhjet e lira dhe te ndershme jane kushti baze i nje shoqerie demokratike. Cenimi i tyre duhet te cilesohet krim me pasoja personale dhe politike.

 

 

Prandaj ka nevoje per reforme zgjedhore

 

Opozita mbi te gjitha, duhet te analizoje ne menyre te hollesishme cdo problem zgjedhor.

 

Nuk eshte hera e pare qe ndodhemi ne situate te tille.

Ne vitin 2001 jo vetem denoncuam manipulimet por dhe morem mbeshtetjen e faktorit nderkombetar per te garantuar zgjedhje te lira dhe te deklaroheshin hapur kunder krimit te organizuar ne Shqiperi

Ambasadori James Jeffry  deklaroj hapur luften kunder krimit ne Shqiperi ne nje kohe qe qeveria ishte ne krah te tyre si sot.

 

Kush jane hapat qe duhet te parashikoje reforma zgjedore, simbas Partise Republikane:

 • Kthimi i parlamentit tek qytetaret, qytetaret te votojne emrat e deputeteve dhe jo vetem siglat e partive
 • Frenimi i figurave te krimit dhe rrethit te tyre familjar
 • Frenimi i shitblerjes se votes me penalizim te subjekteve politike dhe jo thjeshte te individeve qe kryejne kete krim.
 • Kontrroll dhe rregull ne financimin e fushates vetem nga buxheti
 • Detyrimi per oraganizmin e debateve politike ne media ne kohe te percaktauar ndermjet drejtuesve te mazhorances dhe opozites. Kryeministrit dhe pretendetit apo pretendenteve per kryeminister
 • Vota e cdo shqiptari kudo qe ndodhet eshte detyrim per Ne, por detyra e pare eshte kthimi dhe garantimi I te ardhmes se tyre ne Shqiperi
 • Identifikimi, votimi dhe numerimi elektronik I shoqeruar me printimin e rezultatit te votimit.

 

Eshte koha per te ndaluar te keqen te na zere rrugen pa kthim.

Churchill thoshte se :”Eshte tamaqar dhe imarre,ai që ushqen një krokodil, duke shpresuar se  do jete ifundit qe do ta haje krokodili”.

 

 

Wess Mitchell, Ndihmës/Sekretari Amerikan i Shtetit: “Në një farë mënyre ne dhe Perëndimi në përgjithësi, është në lufte me ata që kanë realizuar në praktikë idetë e tyre për qeverisje autoritare në disa shtete në Europë dhe Azi. Ata i kanë krijuar mundësi të përdorin forma hibride të qeverisjes. Korrupsioni në çdo shtet në tranzicion mbetet një problem i sigurisë tonë kombëtare. Ka faktorë të jashtëm gjeopolitikë që po përpiqen të shfrytëzojnë problemet e qeverisjes në këto shtete.

 

Opozita ka nje beteje; garantimin e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme. Fitorja e kesaj betejeeshte po aq e rendesishme sa vete ekzistenca e saj.

 

Te nderuar deputet!

 

Demokracia eshte Rend I Popullit.

Cdo pushtet e jep vetem ai populli, I cili nuk eshte turme, por bashkim individesh qe organizohen per te mbrojtur lirite dhe te drejtat e tyre te pakontestueshme nga askush.

 

Qeveria e njerezve, nga  njerëzit dhe për njerëzit:

Kjo thenie e Presidnetit Amerikan Abraham Lincoln perben thelbin e funksionomit te shtetit dhe forces se qytetareve, funksionimin e demokracise si pushtet i njerezve te thjeshte.

 

Forca e pushtetit te njerezve qendron ne faktin se ata me voten e tyre ushtrojne pushtetin e tyre dhe I japin legjitimitet cdo pushteti. 

 Nepermjet votimit ata duhet dhe na japin pergjegjesi Ne deputeteve, perfaqesuesve qe votojne, naveshin me pergjegjesine qe te jemi jo thjeshte perfaqesues, por mbi te gjitha gardian te lirive, te drejtave dhe interesave te tyre perballe qeverise.

 

Nuk ka qellim me te larte, sesa qellimi icdo njeriu, I cili Jeten dhe lirine e vet  e vendos ne sherbim te ndertimit te mirqenies dhe lumturise se tij,  mirqenies familjare  dhe zhvillimit te vendit te tij.

 

Qytetari nuk eshte pjelle dhe vartes ipushtetit, por pushteti dhe liria e individit, percaktojne vleren demokratike te qeverise dhe shoqerise.

 

E bera kete hyrje per te pare se ku jemi Ne ne raport me keto principe fondamentale te demokracise?

A kemi Ne nje parlament qe perfaqeson qytetaret?

A keni Ne nje Parlament qe ka dale nga vullneti dhe vota e tyre e lire?

A kemi Ne nje qeveri qe ka dale nga nje parlament izgjedhur me vote te lire??

 

A eshte kjo qeveria qe shpreh vullnetin e shqiptarve??

Ka vetem nje pergjigje; Absokutisht Jo:

 

Ky nuk eshte gjykim dhe pergjigje ime si thjeshte si opozitar, por besoj se pjesa me e madhe e shqiptareve kane te njejten bindje;Absolutisht Jo.

Absolutisht jo kane thene ne refuzimin e tyre, per te marre pjese ne zgjedhje sepse sic cileson raporti i OSBE/ODHIR se blerja masive e votes dhe intimidimi i votuesve, ulen besimin e qytetareve per procesin zgjedhor te 25 qershorit.

Absolutisht jo kane thene mbi 260,000 mije shqiptare qe u larguan, te perbuzur dhe perzene nga Shqiperia.

 

 

Te gjithe pyesin??

Cfare shteti po ndertojme??ku jane interesat dhe e ardhmja e shqiptareve??

A eshte ky shteti I qytetareve apo I pushtetareve??

 

 ChurcillitI famshem do te thoshte:

 

Socializmi është filozofi e dështimit, besimi i injorancës dhe ungjilli i zilisë, virtyti i saj i pandarë është ndarja e barabartë e mjerimit”

 

OSBE raporton se, zgjedhjet u zhvilluan në një klimë të mungesës së thellë te besimit të qytetarëve tek procesi zgjedhor dhe mbajtja e zgjedhjeve të ndërshme dhe liria.

 

Raporti nxjerr në pah se votimi i 25 qershorit shënoi shumë parregullsi themelore, që kanë ndikuar direkt rezultatin e zgjedhjeve.

 

Në mënyrë të veçantë raporti thekson marrjen e masave urgjente për:

 – Ndalimin e dukurisë së përhapur të shitblerjes së votës

 -Ndalimin e financimeve kriminale të zgjedhjeve

 – Ndalimin e presionit ndaj punonjësve publike dhe përdorimin e burimeve publike në zgjedhje

  -Probleme ne qendrat e votimit ne zbatimin e detyrimeve ligjore, kercenim  dhe intimidim i votuesve

  -Media te jete e pavarur dhe balancuar ne fushate.

 

OSBE bën thirrje për kryerjen e një reforme të thellë elektorale:

 

Dy jave me pare Kryeministri tha se:  Ky raport e bente krenar per zgjedhjet,e smund te ishte ndryshe,  sepse ajo cka ndodhi ne qershor ishte planifikuar organiuar dhe egzekutuar prej tij dhe kualicionit te tij qeverises.

 

Ky raport e ben pergjegjese qeverine dhe vetem qeverine, per mungesen e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme, por po ashtu na ben te gjithe pergjegjes per te gjetur zgjidhje dhe per ti dhene fund kesaj situate.

 

Pergjegjesia eshte e qeverise dhe vetem qeverise, sepse votat nuk i ka blere opozita apo qytetaret e thjeshte, ikane blere ata qe kane qene dhe jane ne qeveri. Parate e droges, krimit dhe korrupsionit dhe lidhjet kriminale I ka perdorur qeveria

 

Pse??

Sepse Per qeverine dhe kryeministrin,Vota  dhe e drejta e shqiptareve eshte e parendesisheme dhe e pavlere perballe tepsise timonit, krimit dhe korrupsionit.

 

Kete alarm per blerjen e votave dhe perfshirrjen e krimit me mbeshtetjene e qeverise ne kete proces Ne opozita e  kemi deklaruar perpara zgjedhjeve, me force perballe shqiptareve dhe nderkombetareve.

 

Po me cfare parash u blene votat??

 

KanabizimiI Shqiperise fakt tashme I pranuar nderkombtarisht,  kishte disa qellime:

 • Parate qe gjeneroheshin nga ky proces me mbeshtetie te drejtperdrejte te qeverise u perdoren per blerje votash, si dhe rekrutim politik.

 

 • Armata e trafikanteve te kanabisit ne gjithe Shqiperine ishte me mjera duke llagaritur kultivuesit, rrjetin kriminal te kuktivumit dhe trafikimit te cilet u shendruan ne nje strukture e mirefillte elektorale e blerjes se votes dhe kercenimit te votuesve.

 

 • Kriminalizimi i shoqerine nepermhet kuktivimit dhe trafikimit masiv te kanabisit ishte po ashtu qellim ne vetevete per te vendosur shoqerine nen kontrrolin dhe friken e qeverise dhe krimit
 • Dhe ata qe nuk e pranonin kete situate u detyruan te largoheshin, u perzuns mbi 260,000 te tille dhe te tjere vazhdojne te ikin.

 

Pra cdo gje eshte bere e mirepregatitur dhe Shqiperia, shqiptaret  akoma nuk ja ka pare te keqen me te madhe dhe nuk e ka prekur fundin e kesaj situate te frikshme.

 

Kjo situate eshte kaq e rende dhe kercenuese sa ikerkon ti mbyll  gojen shqiptareve, politikes, intelektualeve dhe vecanerisht Medias.

 

Para disa ditesh, Gazetari Blendi Fevziu deklaroj para disa ditesh se nuk i vijne gazetaret ne studio sepse kane frike dhe kercenohen nga krimi!!

 

Po si dhe ku mund te gjejne kurajon qytetaret e thjeshte, nese shteti dhe krimi u bene Nje dhe media ka frike, hesht apo i sherben pushtetit??

 

 

 

 

Shqiperia po shkon shpejt dhe rrezikshem drejt nje shoqerie dhe politike te kontrolluar nga korrupsioni dhe krimi. 

 

Situata eshte akoma me e rende kur:

Pluralizmi politik dhe idete politike  ne Shqiperi jane zevendesuar nga partitizmi, aftesia e vlera nga klientelizmi

 

Organizimi demokratik partiak ne Shqiperi eshte zevendesuar me organizimin e vjeter komunist.

 

Nuk ka demokraci horizontale, angazhimi politike per te rinjte dhe intelektualet kalon neper rrathe vicioz qe skane te bejne me aftesine por me peruljen, konformizmin karshi pushtetit.

 

Nga hic mund te behesh i madh brenda dites.

 

Nga patriot mund te shenderohesh tradhetar dhe anasjelltas..

 

Nga sharlatan te bejne  intelektual dhe nga I pashkolle deputet e minister.

 

Nga kriminel ne deputet qe ben ligje kunder krimit apo kontrollon strukturat e rendit.

 

Jemi i vetmi Parlament qe kemi bere ligj per dekriminalizimin por nga ana tjeter krimi komandon dhe kontrollon vendin.

 

Naturshem qe ka nje pyetje??

Akemi ne nje parlament perfaqesues te vullnetit te qytetareve, te zgjedhur prej tyre?.

Absolutisht jo ne kemi nje parlament qe ka dale nga blerja e votes, raportet me krimin dhe per fatin e keq serviret si produkt i gatshem qytetareve iemeruar nga partite politke.

Kemi nje parlament jo perfaqesues dhe mbrojtes te interesave te qytetareve dhe qellimeve te tyre, por perfaqesues i pushtetit dhe I kontrrolluar nga interesat e qeverise.

 

Kemi nje Parlament te emeruar I cili nuk njeh dhe nuk ushtron funksionet e tij ksuhetuese

 

Por dhe nga pikpamja formale, A eshte kjo salle, ky  parlament I deputeteve?? A jemi Republike parlamentare??

 

Ky eshte nje parlament I qeverise

Ne jemi Republike e nje pushteti, qeverise

 

Shikojeni edhe si jemi vendosur ne kete salle deputetet poshte,  qeveria lart.

Udheheqja qeveria lart, poshte populli deputetet perfaqesues te tyre.

 

Qeveria Vjen me makine deri te dera e kuvendit ndersa deputetet ndalohen te gardhi.

 

Minsitrat dhe kryeministri flasin sa here te te duan dhe sa te duan, por jo deputetet.

 

Depuetet duhet te bejne ligje por skane asnje asistence ligjore qe interesat e votuesve apo idete e tyre ti kthejne ne ligje.

 

Duhet simbas kushtetutes Deputetet te kontrollojne qeverine, por ndodh e kunderta qeveria I kontrrollon ata,i emeron ose shkarkon si deputete.

 

 

Pavaresisht nga kjo situate e papranueshme,, ky Parlament Sot  ka nje pergjegjesi te madhe per ti dhene pergjegje pyetjes:

 

A do bejme reforme zgjedhore duke i dhene pushtet votes dhe njerezve?? Apo do bejme debate pa frut dhe te shtrengohemi ne marveshje te oreve te fundit qe nuk i sherbejne vendit por pazareve??

 

Duhet te  bejme nje reforme gjitheperfshirese me gjithe aktoret e  politikes, shoqerise, eksperte vemdas dhe te huaj, duke krijuar nje debat transparent per garantimin e zgjedhjeve te lira dhe te drejta.

 

Ne gjykimin e Partise Republikane  kjo reforme duhet te konsideroje:

 

Se pari qytetareve te drejten kushtetuese per tu zgjedhore dhe per te zgjedhur. Zgjedhje te lira dhe te ndershme.

 

Se dyti ParlamentiI emeruar nga partite apo interesa meskine duhet te mare fund, ky parlament duhet te zgjidhet nga populli

 

Se treti: Ti  japim fund njehere e mire kesaj historie te papranueshme te grabitjes, manipulimit dhe blerjes se zgjedhjeve. Te krimit shtet dhe shtetit krim.

 

E drejta e votes eshte e drejte themelore. Zgjedhjet e lira dhe te ndershme jane kushti baze i nje shoqerie demokratike. Cenimi i tyre duhet te cilesohet krim me pasoja personale dhe politike.

 

 

Prandaj ka nevoje per reforme zgjedhore

 

Opozita mbi te gjitha, duhet te analizoje ne menyre te hollesishme cdo problem zgjedhor.

 

Nuk eshte hera e pare qe ndodhemi ne situate te tille.

Ne vitin 2001 jo vetem denoncuam manipulimet por dhe morem mbeshtetjen e faktorit nderkombetar per te garantuar zgjedhje te lira dhe te deklaroheshin hapur kunder krimit te organizuar ne Shqiperi

Ambasadori James Jeffry  deklaroj hapur luften kunder krimit ne Shqiperi ne nje kohe qe qeveria ishte ne krah te tyre si sot.

 

Kush jane hapat qe duhet te parashikoje reforma zgjedore, simbas Partise Republikane:

 • Kthimi i parlamentit tek qytetaret, qytetaret te votojne emrat e deputeteve dhe jo vetem siglat e partive
 • Frenimi i figurave te krimit dhe rrethit te tyre familjar
 • Frenimi i shitblerjes se votes me penalizim te subjekteve politike dhe jo thjeshte te individeve qe kryejne kete krim.
 • Kontrroll dhe rregull ne financimin e fushates vetem nga buxheti
 • Detyrimi per oraganizmin e debateve politike ne media ne kohe te percaktauar ndermjet drejtuesve te mazhorances dhe opozites. Kryeministrit dhe pretendetit apo pretendenteve per kryeminister
 • Vota e cdo shqiptari kudo qe ndodhet eshte detyrim per Ne, por detyra e pare eshte kthimi dhe garantimi I te ardhmes se tyre ne Shqiperi
 • Identifikimi, votimi dhe numerimi elektronik I shoqeruar me printimin e rezultatit te votimit.

 

Eshte koha per te ndaluar te keqen te na zere rrugen pa kthim.

Churchill thoshte se :”Eshte tamaqar dhe i marre, ai që ushqen një krokodil, duke shpresuar se  do jete i fundit qe do ta haje krokodili”.

 

Nuk mund te le pa permendur edhe Wess Mitchell, Ndihmës/Sekretari Amerikan i Shtetit, i cili eshte shprehur se: “Në një farë mënyre ne dhe Perëndimi në përgjithësi, është në lufte me ata që kanë realizuar në praktikë idetë e tyre për qeverisje autoritare në disa shtete në Europë dhe Azi. Ata i kanë krijuar mundësi të përdorin forma hibride të qeverisjes. Korrupsioni në çdo shtet në tranzicion mbetet një problem i sigurisë tonë kombëtare. Ka faktorë të jashtëm gjeopolitikë që po përpiqen të shfrytëzojnë problemet e qeverisjes në këto shtete.

 

Opozita ka nje beteje; garantimin e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme. Fitorja e kesaj betejeeshte po aq e rendesishme sa vete ekzistenca e saj.